O nas w iOtwock.info…

Dziecinów – najaktywniejsze sołectwo na Mazowszu!

Konkurs, Dziecinów najaktywniejsze sołectwo Mazowszu! - zdjęcie, fotografia

Dziecinów został „Najaktywniejszym sołectwem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”. Miejscowość położona w gminie Sobienie-Jeziory zajęła pierwsze miejsce w konkursie i otrzymała nagrodę pieniężną m.in. z rąk marszałka województwa mazowieckiego. To wszystko było możliwe dzięki bardzo licznym inicjatywom, które na przestrzeni lat podjęła wieś i jej zaangażowani w życie lokalnej społeczności mieszkańcy.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiły się łącznie 24 sołectwa. Zgodnie z regulaminem z każdej gminy mogła być to tylko jedna miejscowość. Spośród tego grona wybrano zwycięzcę. Jak czytamy na stronie mazovia.pl, dla komisji konkursowej nie było to łatwe zadanie. Nagrodę w wysokości 7 tys. zł za zajęcie pierwszego miejsca wręczył marszałek województwa Adam Struzik oraz członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. Symboliczny i pamiątkowy czek opiewający na tę kwotę odebrał wójt gminy Sobienie-Jeziory Stanisław Wirtek wraz z przedstawicielami Dziecinowa.

Dziecinów jest wsią Urzecza i łączy starodawną zabudowę wiejską z nowymi obiektami podmiejskiej uniwersalnej stylistyki. „To wieś pracowita, pomysłowa, sprawna w działaniu pod kierownictwem sołtysa – Janusza Tolaka.” — czytamy w uzasadnieniu wyboru. “Tu prężnie działa OSP sięgające po zewnętrzne środki. To tu od 2010 r. funkcjonuje Stowarzyszenie Rozwoju Dziecinowa, a od 2012 r. Stowarzyszenie Wędkarskie „Czajka”. Z kolei od 2018 r. aktywizuje się Koło Gospodyń Wiejskich. Sołectwo otrzymało nagrodę w wysokości 7 tys. zł.” Warto dodać, że właśnie w Dziecinowie odbył się niezwykły Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej czy – po raz pierwszy – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” 

W konkursie drugi stopień podium należał do sołectwa Biskupice (gm. Brwinów), a trzecie miejsce do miejscowości Żdżar (gm. Kotuń). Ponadto wyróżnienia otrzymało jeszcze kilka innych wsi. Podczas specjalnej gali, w środę 23 sierpnia nagrodzono także najaktywniejsze liderki wiejskie z Mazowsza.

Gratulujemy laureatom, a w szczególności sołectwu Dziecinów!

Sebastian Rębkowski

fot. Rzecznik Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *