Cudze chwalicie, swego nie znacie – jesteśmy najaktywniejszym sołectwem na Mazowszu!!!

No to się stało… 10 lat ciężkiej pracy mieszkańców Dziecinowa…niech dumnie podniosą głowy wszyscy mieszkańcy, którzy do tego sukcesu dołożyli choćby małą cegiełkę…


Dziecinów – najaktywniejsze sołectwo na Mazowszu! Otwock …iotwock.info › Strona główna › Kultura › Konkurs

Za nami czwarta edycja konkursu „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”. W tym roku do konkursu przystąpiły 24 sołectwa.

Do konkursu każda gmina z Mazowsza mogła zgłosić tylko jedno sołectwo. Osiągnięcia, wydarzenia i inicjatywy, zrealizowane inwestycje, które rozwinęły sołectwo przedstawiono w formie dokumentów: tekstów w kronice, sprawozdań, relacji w mediach czy zdjęć.

Tegorocznym laureatem konkursu zostało sołectwo Dziecinów z gm. Sobienie Jeziory. Wieś mikroregionu Urzecze, wieś pracowita, pomysłowa i sprawna w działaniu pod kierownictwem sołtysa – Janusza Tolaka. Tu prężnie działa OSP sięgające po zewnętrzne środki. To tu od roku 1995 działa KS „Wisła” Dziecinów, od roku 2010 funkcjonuje Stowarzyszenie Rozwoju Dziecinowa, a od 2012 r. Stowarzyszenie Wędkarskie „Czajka” Dziecinów. Z kolei od 2018 r. aktywizuje się Koło Gospodyń Wiejskich. Sołectwo otrzymało nagrodę w wysokości 7 tys. zł.

Środki unijne to szansa, którą mieszkańcy Dziecinowa wykorzystali najlepiej jak to było możliwe. W sumie w latach 2011-2019 zrealizowali 14 projektów na łączna kwotę 560 579,25 zł, w tym 416 439,86 zł dofinansowania. Z tego 11 projektów zostało zrealizowanych przez stowarzyszenia (9 przez OSP), 1- osoba prywatna, 1- gmina i 1- parafia.

II miejsce w konkursie zajęło sołectwo Biskupice w podwarszawskiej gminie Brwinów. Od sześciu kadencji wspólnotą kieruje sołtyska Elżbieta Dolota. Sołectwo otrzymało nagrodę w wysokości 6 tys. zł.

Natomiast III miejsce w tym roku zajęło sołectwo Żdżar, gmina Kotuń. Wieś historyczna z XVI w. dziś wspaniale wykorzystująca fundusz sołecki, środki z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw, ale przede wszystkim ponadprzeciętną aktywność i pracowitość swoich mieszkańców. Sołectwo otrzymało nagrodę w wysokości 5 tys. zł.

Wyróżnienia w wysokości po 1,5 tys. zł trafiły w tym roku do sołectw: Jasienica (gm. Tłuszcz), Helenów (gm. Wiśniew), Sośninka (gm. Łaskarzew), Mistów (gm. Jakubów), Dąbrowa Chotomowska (gm. Jabłonna), Pogorzelec (gm. Maciejowice), Hornówek (gm. Izabelin) i Stare Kosiny (gm. Wiśniewo).

więcej

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *