Idź na wybory!


Szczegóły drugiej edycji „Bitwy o wozy”

Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich gminy do 20 tys. mieszkańców, w których zostanie odnotowana najwyższa frekwencja wyborcza, otrzymają wóz strażacki. Do wygrania będzie 49 pojazdów.
Środki na zakup średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych trafią do 49 gmin z najwyższą frekwencją w każdym z 49 byłych województw (według stanu granic województw, który obowiązywał 31.12.1998 r.). O nowe pojazdy nie będą się jednak mogły ubiegać te samorządy, które otrzymały wozy w ramach pierwszej edycji akcji. Co ważne, do frekwencji w każdej gminie nie będą wliczane głosy oddane przy użyciu zaświadczeń, czyli od osób, które na co dzień nie mieszkają w tych gminach.
„Bitwa o wozy” jest akcją profrekwencyjną, która ma na celu propagowanie aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym Polski. Dzięki akcji możliwe jest docenienie lokalnych społeczności poprzez sfinansowanie wozu strażackiego, dzięki któremu strażacy-ochotnicy będą mogli jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców.
W piątek, 3 lipca, 16 wójtów i burmistrzów z całej Polski otrzymało promesy na zakup pojazdów w ramach pierwszej edycji „Bitwy o wozy”. Każda z wyróżnionych jednostek samorządu osiągnęła najwyższą frekwencję w swoim województwie. Wartość jednego samochodu to niemal 800 tys. zł. Frekwencja wyborcza wśród zwycięskich gmin wyniosła w I turze wyborów prezydenckich od 67% do 86%.
Na koniec 2019 r. w Polsce działało ponad 16 tys. jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Do OSP należy ponad 500 tys. druhów i druhen. Strażacy-ochotnicy są ważnym ogniwem Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. OSP działają we wszystkich województwach. Najwięcej strażaków ochotników działa w województwie mazowieckim – ponad 60 tys. druhen i druhów.
Wytyczne Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczące uzyskania dotacji na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

 1. Dziecinów Redakcja pisze:

  Od zawsze uważałem PiS, tylko za pewien etap prowadzący ku niepodległości Polski. Dzisiaj muszę to publicznie powiedzieć: etap ten właśnie się zakończył.
  Mirosław Kabala

 2. nihili novi pisze:

  Chciałbym pogratulować mieszkańcom gminy i Dziecinowa konsekwencji głosowania w wyborach.
  Andrzej Duda zdobył w naszym okręgu 72%. Dzięki jego podpisowi z listopada 2019 pod ustawą o 5G, zapewne Dziecinów zyska nową atrakcję w postaci 54 metrowego masztu GSM.
  Obecnie rządząca partia (poparcie w gminie ok 60%) szykuje nam podział Mazowsza. W lipcu sejm przegłosuje ustawę o podziale woj.mazowieckiego, gdzie pow.otwocki zostanie wcielony do woj.warszawskiego. Planowany podział jest tylko pretekstem (‘Przez Warszawę Mazowsze dostaje mniej pieniędzy’) do wywierania nacisków na samorządy, które jeszcze wydają się być niezależne.
  Przy podziale środków unijnych, można posługiwać się tzw. wskaźnikiem G (Dz.U. z 2018 r. poz. 1530), który dla naszej gminy wynosi 1216 pkt. – dla porównania G.Kalwaria 2003pkt., Celestynów 1750 pkt., Wiązowna 3519 pkt. Średnia dla kraju to 1790 pkt. Jak wiemy Gmina SJ jest bidna jak mysz kościelna, a po podziale będzie mogła liczyć tylko na hojność ‚warszafki’. Mając na uwadze, preferencje wyborcze w gminie to raczej nie liczyłbym na wielką szczodrość pieniężną w nowym województwie, które nie będzie lubiane przez władzę.
  Obecny Wójt ‘swój chłop’ raczej nie pała miłością do naszej miejscowości. Takimi prozaicznymi sprawami jak chodnik, gazociąg czy progi zwalniające to po 10 latach musiał się nad nimi pochylić bo ‘ludzie d*** zawracają’. To znaczy, że mieszkańcy się zebrali i coś drgnęło na jego nieszczęście.
  Są też pozytywne strony – możemy zyskać na turystyce, wszakże sporo bogatych warszawiaków chętnie przyjedzie 20 km od Warszawy, żeby dzieciom pokazać na własne oczy ‚wieś rodem z zapadłego Podlasia’ – jak pali się węglem w piecu, czy też jak dzieci brną w błocie i śniegu idąc na przystanek.
  Niestety paczkomat zaburza tą naturalną sielankę. Strach pomyśleć, gdyby przy którymś sklepie pojawił się bankomat. Niestety z ‚podlaskiego stereotypu ‘ wyłamuje się klub sportowy KS Wisła, który po zmianie prezesa nagle przeżył cywilizacyjną zmianę z obiektu klasy ‘Afryka’ do klasy ‘Europa’. Życzę wszystkim zmiany takiego prezesa na każdym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *