Wniosek do Rady Gminy Sobienie-Jeziory w sprawie usunięcia pomnika sławiącego okupacyjną Armię Czerwoną.

 

Minęło kilka miesięcy…

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Dziecinów Redakcja pisze:

  Propagandowe filmy, zmanipulowane seriale, książkowe peany. „Władza ludowa” robiła wszystko, by zaszczepić w Polakach dozgonną wdzięczność za uwolnienie spod niemieckiej okupacji. I zaszczepiła…Miliony wciąż widzą w krasnoarmiejcach wyzwolicieli. A jak wyglądała rzeczywistość? Może warto byłoby coś przeczytać?
  http://i.iplsc.com/-/0006K9LE7SGV2O85-C123-F4.jpg
  Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/news-czerwona-zaraza-czyli-bolesna-prawda-o-sowieckim-wyzwoleniu-,nId,2389888#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

 2. Dziecinów Redakcja pisze:

  2017-05-12
  Dekomunizacja ulic – propozycje nowych nazw ulic do 22 maja!

  W dniu 2 września 2016 r. weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej w tym dróg, ulic, mostów i placów nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, oraz w żaden inny sposób propagować ww. ustroju.

  Zgodnie z opinią Instytutu Pamięci Narodowej kryteria ustawy na terenie Gminy Karczew obejmują następujące nazwy:
  1. Generała Zygmunta Berlinga
  2. Mariana Buczka

  W związku z powyższym zapraszam mieszkańców ulic: Generała Zygmunta Berlinga i Mariana Buczka w Karczewie do składania własnych propozycji nowych nazw dla tych ulic. Propozycje z nowymi nazwami ulic prosimy składać w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Karczewie ul. Warszawska 28 – najpóźniej do dnia 22 maja 2017 r. do godz. 18.00.

  Zgłoszone propozycje nowych nazw ulic będą przedmiotem konsultacji społecznych prowadzonych po 22 maja 2017 r. W konsultacjach będą mogli brać udział Mieszkańcy dotychczasowych ulic Berlinga i Buczka.

  Jednocześnie informuję, że zmiany nazw ulic wynikające z realizacji postanowień ustawy dekomunizacyjnej nie wymagają od Mieszkańców zmian dokumentów zwierających dotychczasową nazwę. Dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą ważność. Natomiast postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia nowych nazw ulic w księgach wieczystych, w rejestrach, w ewidencjach urzędowych dokonywane na podstawie ww. ustawy są wolne od opłat.
  Burmistrz Karczewa

  Oczywiście, pomnik w Sobieniach teoretycznie nie ma żadnej nazwy, nie da się jednak ukryć, że upamiętnia organizację (Armię Czerwoną) i daty: 1939-1944), które ewidentnie symbolizują komunizm. Z godnie więc z Ustawą, radni powinni komunistyczne barachło z urzędu usunąć, czy to się im podoba, czy nie. A jak będzie, zobaczymy.

 3. Nosal pisze:

  Usunąć

 4. Dziecinów Redakcja pisze:

  Argumenty zwolenników usunięcia pomnika są powszechnie znane i zawarte są we wniosku. Zwolenników pozostawienia tego symbolu zniewolenia w naszej gminie, proszę o podanie: dlaczego ? Dlaczego w niby wolnej Polsce, na centralnym placu w gminie, nadal ma stać symbol zaprzaństwa i kolaboracji części polskiego społeczeństwa z agresorem i najeźdzcą? Zapraszam do dyskusji…śmiało.
  Jedno jest pewne, niezależnie od naszych uwarunkowań historycznych i rodzinnych, odpowiednia Uchwała zostanie przedstawiona Radzie Gminy (prawdopodobnie na końcu czerwca) i ostatecznie to radni zadecydują o losie tego pomnika. Już teraz zapraszam na tę Sesję!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *