„Tropem Wilczym” po raz pierwszy…

Portal internetowy Otwock – iotwock.info 02/03/2020 21:57

Tekst i fotografie: Sebastian Rębkowski

W wyjątkowej scenerii, nad dziecinowskim jeziorem, po raz pierwszy odbył się bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych. Miejscowość od wielu lat zabiegała o to, by popularne w Polsce wydarzenie patriotyczno-sportowe, odbyło się właśnie tam. W niedzielę, 1 marca do Dziecinowa przybyło bardzo liczne grono zaciekawionych kibiców, jak również zmobilizowanych do biegu atletów.

Uczestnicy odebrali pakiety startowe, na które oprócz koszulki z dużym wizerunkiem rtm. Witolda Pileckiego, składały się m.in. informatory o atrakcjach turystycznych w okolicy oraz materiały propagujące wiedzę o Żołnierzach Niezłomnych. Zainteresowanych było znacznie więcej, dlatego też mogli oni swobodnie wziąć udział w biegu. Przed startem, rozgrzani uczestnicy zawodów wraz z mieszkańcami i gośćmi stanęli przed budynkiem OSP Dziecinów, gdzie oficjalnie rozpoczęło się wydarzenie. Odczytano list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, pod którego patronatem odbywają się te biegi w całej Polsce. Następnie głos zabrał radny Kamil Choim, a także wójt gminy Sobienie-Jeziory Stanisław Wirtek, na którego znak biegacze wystartowali.Reklama

W gronie biegaczy znaleźli się m.in. reprezentanci straży z OSP Dziecinów i OSP Łukówiec w strojach służbowych oraz ks. proboszcza parafii Warszawice Krzysztofa Wałka, ale też osoby, dla których był to już trzeci bieg w tym dniu. Po pokonaniu symbolicznego dystansu 1963 m- tj. roku w którym śmierć poniósł ostatni Żołnierz Wyklęty sierżant Józef Franczak ps. Lalek- na mecie uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.

Na spragnionych w remizie czekała woda i gorąca kawa lub herbata, dodatkowo przygotowano słodki poczęstunek, za to na zewnątrz można było skosztować grochówki. Organizacją biegu „Tropem Wilczym” w Dziecinowie zajęła się miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna przy wsparciu gminy Sobienie-Jeziory, Koła Gospodyń Wiejskich w Dziecinowie i Sobieniach-Biskupich oraz Klubu Sportowego Wisła Dziecinów. W planach jest kontynuowanie, a także rozszerzenie imprezy w przyszłym roku o bieg na 5 km. Pozostaje tylko śledzić komunikaty i wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu za rok!

Sebastian Rębkowski

Bieganie, „Tropem Wilczym” pierwszy Dziecinowie - zdjęcie, fotografia
Już niedługo przedstawimy fotorelację z Biegu i film zmontowany przez naszego kronikarza.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *