Państwo Polskie o nich zapomniało…my pamiętamy!

Można też przynieść np. książki…

Drodzy Państwo,
Wisła Dziecinów oraz OSP Dziecinów we współpracy z Klub Batory Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Kibice z Otwocka przyłącza się do akcji „Rodacy Bohaterom”. Prosimy mieszkańców Dziecinowa o przynoszenie darów w niedzielę 1 grudnia do świetlicy OSP Dziecinów w godz. 16:00-17:00 lub na zebranie sołeckie 5 grudnia o godz. 19:00.

Rodacy-Bohaterom to akcja stworzona w 2010 roku przez Stowarzyszenie Odra-Niemen, dzięki spotkaniu z płk. Weroniką Sebastianowicz Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Zaczynaliśmy od zbiorki darów na święta  “Paczka dla polskiego kombatanta na Kresach”. Obecnie Rodacy-Bohaterom to obok zbiórki darów dla weteranów, także szeroki obszar edukacji historycznej, dbanie o polskie kwatery na Kresach, współpraca ze środowiskiem kombatantów w Polsce i poza jej granicami.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Dziecinów Redakcja pisze:

    Pomoc naszym rodakom, którzy zostali na Wschodzie, to nasz obowiązek. Wszak nasi rodacy mieszkają na ziemiach, które Polska utraciła w wyniku rozbiorów i II wojny światowej. Pamiętajmy o nich, bo nie dane im było cieszyć się długo szczęściem roku 1918. W ich sercach na lata pozostała jednak miłość do ukochanej Polski…Są ich tysiące, dziesiątki tysięcy. Nierzadko są to osoby ubogie, chore, umęczone codziennością. Jednak z ich ust nie usłyszymy ani jednego złego słowa na temat ich poziomu życia, potrzeb czy problemów. Skromni ludzie, o niezwykle otwartym sercu – Kresowiacy. Choć w ich oficjalnych dokumentach często widnieje inna narodowość, to ich serce – jak sami często podkreślają – zawsze było i będzie polskie.
    Ich rodzice żyli na terytorium II RP, oni sami urodzili się na terenach należących jeszcze do Rzeczpospolitej. Jednak wskutek zmian geopolitycznych od przynajmniej paru dekad mieszkają poza granicami Polski.
    Kresowiacy odznaczają się niezwykłym patriotyzmem i ogromną wiarą. Nadzwyczaj często podkreślają swoje przywiązanie do kraju, polskich tradycji i kultury. Pięknie wysławiają się w języku polskim, pomimo iż wszędzie wokół dominuje inny język urzędowy. Dbają o wychowanie swoich dzieci oraz wnuków w zgodzie z polską kulturą i obyczajami. Są dumni ze swojego pochodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *