Co zrobić z psem wybiegającym z posesji na drogę?

Uwaga: 15 listopada weszła w życie ustawa z 4 października 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks wykroczeń oraz niektórych innych ustaw. Wśród wielu zmian jest i ta, która powinna zainteresować każdego właściciela psa w Dziecinowie. Wyraźnie zaostrzono kary za niedopilnowanie niebezpiecznych zwierząt, zwłaszcza psów.  Do tej pory za nieostrożność przy trzymaniu zwierzęcia groziła grzywna w wysokości do 250 zł albo nagana.  Kary były śmiesznie niskie i nikomu nie chciało się dzwonić na policję. Teraz to się może zmienić!

Po nowelizacji Kodeksu wykroczeń, jeżeli właściciel np. psa trzyma go na nieogrodzonej posesji, bądź pies wybiega z tej posesji na publiczną drogę, bądź puszcza psa wolno podczas spacerów, co zagraża zdrowiu, a nawet życiu innych ludzi, to będzie mógł zostać ukarany grzywną do 5 000 zł, a nawet ograniczeniem wolności.

Co ważne, nowe kary nie dotyczą tylko właścicieli psów ras agresywnych, ale wszystkich psów stwarzających zagrożenie. A nawet jeśli zwierzę zagrożenia nie stwarza (tradycyjne „nie gryzie”), a wybiega z czyjejś posesji, to grzywna może sięgnąć do 1000 zł.

Może to zmusi do myślenia właścicieli psów, które  samopas wybiegają na drogę i trudno sie od nich opędzić…teraz jeżeli znamy właściciela psa (a rozmowa z nim nie przynosi oczekiwanego skutku), to nie ma rady, trzeba dzwonić na policję.

Czy są takie psy w Dziecinowie?

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *